Öğrenme Olanaklaır


Kütüphane

İstanbul Gelişim Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini desteklemek, öğrencilerin, akademik ve idari personelin her türlü bilgi ve belge gereksinimini karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Gelişim Üniversitesi Kütüphanesi, Sanat-Mühendislik Kütüphanesi, Merkez Kütüphane ve MYO Kütüphanesi olarak üç farklı yerleşkede hizmet vermektedir. Yeni binalarla birlikte 2.000 m2'ye ulaşan kütüphane alanı, 200 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Kütüphanemizde KOHA Kütüphane Otomasyon Programı kullanılmaktadır. Bu anlamda, Türkiye'nin KOHA kullanan ilk kütüphanelerinden biridir. Kütüphane koleksiyonu, üniversitemiz bölümlerinin müfredatına uygun şekilde yapılandırılmıştır ve sürekli çeşitlendirilmektedir.

Kütüphanemizde 25.000'i basılı, 90.000'i elektronik olmak üzere toplamda 115.000 materyal (kitap, dergi, tez, CD, DVD, vb.) bulunmaktadır. Ayrıca 17 adet süreli yayın aboneliği, 3 adet günlük gazete aboneliği, 3.000'den fazla basılı dergiye sahiptir. Devletin sağladığı veri tabanlarına ve özel olarak abone olduğumuz Ebrary e-kitap veri tabanına zamandan ve mekândan bağımsız (7/24) kesintisiz erişim sağlanmaktadır.

Bütün kütüphanelerimizde kablosuz internet imkânı ve gelişmiş bilgisayar salonları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, akademisyen ve ideri personelimiz, İnternet bağlantılı bilgisayarlarda veya kablosuz İnternet yoluyla konularıyla ilgili araştırma yapma olanağı bulmaktadır.

Merkez Kütüphane ve Sanat-Mühendislik Kütüphanesi, hafta içi 08:30-18:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. MYO Kütüphanesi ise MYO binasında, hafta içi 08:30-20:00 saatleri arasında faaliyet göstermektedir. Bu yerleşkede İkinci Öğretime (İ.Ö.) yönelik hizmetler de verilmektedir.

Merkez Kütüphane İletişim Bilgileri:
Adres: İstanbul Gelişim Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Dolum Tesisleri Yolu, Şehit Piyade Onb. Murat Şengöz Sok. No: 8 Avcılar / İstanbul

Telefon: 0212 422 70 00 - 240
Fax : 0212 422 74 01
E-Posta: kutuphane@gelisim.edu.tr

 

MYO Kütüphanesi İletişim Bilgileri:
Adres: İstanbul Gelişim Üniversitesi MYO Kütüphanesi
E-5 Karayolu Ankara Yönü Yanyol No: 259 Avcılar / İstanbul

Telefon: 0212 422 06 70 Dahili: 130
Faks: 0212 422 06 71
E-Posta: kutuphane@gelisim.edu.tr

Bilgisayar Teknolojileri ve Laboratuvarlar

İstanbul Gelişim Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, bilgi teknolojilerine sahip birim personeli ile üniversitemizde yazılım, donanım, sistem ve bilişim alanlarında personelimize ve öğrencilerimize hizmet vermektedir. Alanında uzman birim personeli ile bilişim alanındaki gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek üniversitemizin hedefleri doğrultusunda en iyi hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Bilgi İşlem Dairemizin temel görevleri arasında ağ sistemi, yazılım (öğrenci, akademik, personel) web grubu, üniversite sunucularının yönetimi, teknik destek ve internet erişimi bulunmaktadır.

Fakülte ve yüksekokullarımızda, ileri düzey teknoloji ile donatılmış olan ve sürekli geliştirilen 13 adet bilgisayar laboratuvarı ve 400’e yakın bilgisayar bulunmaktadır. Laboratuvarlarımız eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanılmakta olup ayrıca kampüs genelindeki kablosuz ağ bağlantısı ile birlikte öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız için internet erişimi, katalog tarama, öğrenci bilgi sistemlerine ulaşma imkânı sağlamaktadır. İnternet teknolojisinin aktif olarak kullanıldığı üniversitemizde öğrencilerimiz Öğrenci Bilgi Sistemi (OBİS) ve Öğrenci Mail Sistemi (ÖMS) üzerinden ders kayıtlarını yapabilir, notlarını ve duyuruları takip edebilirler. Öğretim üyelerimiz de kayıt onayı, öğrenci notlarının girilmesi gibi online işlemlerden faydalanabilmekte ve Personel Bilgi Sistemi (PERSİS) üzerinden personel bilgilerini takip edebilmektedirler.

Binalar, Sınıflar ve Toplantı Salonları

İstanbul Gelişim Üniversitesi, fakülte ve yüksekokullardan oluşan 3 ayrı kampüsünde toplam 5 bina, 91 sınıf, 3 konferans salonu, sergi alanları, 8 adet atölye, 3 adet okuma salonu ve 1 adet kapalı fitness salonu ile hizmet vermektedir. Toplamda 24400 m2lik kapalı ve 2900m2lik açık alana sahip olan İstanbul Gelişim Üniversitesi, merkezi klima sistemi ve gelişmiş teknolojik imkânlarla donatılmıştır. Toplamda 650 kişilik kapasiteye ve gelişmiş teknolojik imkânlara sahip konferans salonlarımızda ulusal ve uluslararası bilimsel ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Güzel Sanatlar Fakültesi ve Meslek Yüksek Okullarımızda yer alan sergi salonlarımız ise öğrencilerimizin çalışmalarının sunulduğu sergilere ev sahipliği yapmaktadır.