TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Ulaşım çeşitleri arasında bulunan havayolu taşımacılığı, her geçen gün teknoloji ile gelişmekte ve uçuş ağını arttırmaktadır. Zamandan tasarruf sağlayan havayolu taşımacılığı, küreselleşen dünya da zamanla yarışan bireylere olumlu katkı sağlamaktadır. Havayolu taşımacılığında yer alan çalışanların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kalifiyeli çalışana sahip olmak havayolu şirketleri açısından büyük önem oluşturmaktadır.

Kabin memuru olmak isteyenlerin, aynı anda bir çok şeye dikkat eden, kuralları uygulayabilen, insanlara hizmet etmekten yardım etmekten hoşlanan, güler yüzlü, dışa dönük, tedbirli, temiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir. Uçağın hareketinden  önce yapılan toplantıya katılır ve yönergeyi okur, uçağın içinin temizliğini kontrol eder, arka sağ ve sol güvenlik önlemlerini kontrol eder, yolcuların uçağa yerleşmesine yardımcı olur, özel yardıma ihtiyacı olan hasta, yaşlı vb. yolcularla ilgilenir, yolculara hava durumu, uçuş koşulları ve tehlike halinde yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında bilgi verir, içecek ve yemek servisleri yapar, iniş hazırlıklarını yapar ve yolcuların güvenlik içinde inişlerini sağlar.

Bölüm olarak amacımız, havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu niteliklerde çalışanları yetiştirmektir. Kabin memuru adaylarında olması gereken ve havacılığın temel taşlarından biri olan emniyet kültürünün oluşması ve diğer mesleki bilgileri öğrenmeleri, kişisel gelişimlerine katkıda bulunulması sağlanır. Ayrıca mock up eğitimi sayesinde öğrendiklerini uygulama yaparak, pekiştirilmesi sağlanır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünün eğitim süresi 2 yıl ve eğitim dili Türkçe’dir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirtmiş olduğu, ülkemizde kabin memuru olabilmek için mevzuat kapsamında aranan asgari gereklilikler  linkte yer almaktadır: (http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-personeli/2138-kabin-memuru)

Kariyer Olanakları

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz, havacılık alanında faaliyet gösteren tüm işletme ve havacılık ile alakalı hizmet veren kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanı bulmaktadır.

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

YGS 5 Puan türü ile öğrenci alan programlara özel koşulların engel olmaması halinde bölümlere geçiş yapılabilmektedir.

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

  • Havacılık Yönetimi
  • Lojistik
  • Lojistik Yönetimi
  • Seyahat İşletmeciliği
  • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
  • Turizm ve Otelcilik
  • Ulaştırma ve Lojistik
  • Uluslararası Lojistik
  • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
  • Turizm İşletmeciliği