TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Turizm Rehberliği Yüksek Lisansı, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü çatısı altında  kurulmuştur. Eğitim dili Türkçe olan bölüm, bir yıllık lisansüstü eğitim planı çerçevesinde uzman ve profesyonel akademik kadrosu ile öğrencilerine turizm rehberliği ile ilgili tüm akademik, kültürel, bilimsel ve güncel bilgileri vermeyi ve sorun çözme becerisine sahip, kendini geliştiren, topluma ve ülkesine faydalı bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 

 

Programın Hedefi

Programın öncelikli hedefi, kültürel seviyesi yüksek, ülkemizdeki tabiat ve kültür varlıkları hakkında yüksek bilgi, birikime sahip, iyi insan ilişkileri kurabilen, analitik düşünebilen, yenilikçi, sorun çözme ve organizasyon yeteneği gelişmiş, hoşgörü, nezaket, saygı, dürüstlük gibi temel ve sosyal değerlere sahip, liderlik yeteneği olan yerli ve yabancı turistleri Türkiye’nin görülmeye değer yerlerine götürecek, bilgi verecek turist rehberlerinin ve nitelikli bireylerin yetiştirilmesi ve turizm endüstrisine kazandırılması hedeflenmektedir.

Kariyer Olanakları

İlgili programla verilecek akademik düzeydeki turizm rehberliği eğitimi, mezunların Türkiye çapında rehberlik yapacak düzeyde donanıma sahip olması yanında özel olarak bölgesel bazdaki rehberlik hizmetlerindeki açığı da kapatacaktır. Mezunlar turizm rehberliğine ek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Seyahat Acenteleri Birliği’nce açılan “Enformasyon Memurluğu ve Yabancı Dil Sınavı’nı başardıkları takdirde A grubu bir seyahat acentesinde enformasyon memuru ve sorumlu müdür olarak istihdam olanağına sahip olacaktır.

Çalışma Alanları

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar