TR EN

İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ BİLGİ SİSTEMİ

Öğrenme Olanakları

Kütüphane
 
İstanbul Gelişim Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini desteklemek, öğrencilerin, akademik ve idari personelin her türlü bilgi ve belge gereksinimini karşılamak amacıyla kurulmuştur.
 
İstanbul Gelişim Üniversitesi Kütüphanesi, Merkez Kütüphane, Sanat-Mühendislik Kütüphanesi, Yabancı Diller Yüksekokulu Kütüphanesi ve MYO Kütüphanesi olarak dört farklı yerleşkede hizmet vermektedir. Yeni binalarla birlikte 2.000 m2'ye ulaşan kütüphane alanı, 400 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.
 
Kütüphanemizde KOHA Kütüphane Otomasyon Programı kullanılmaktadır. Bu anlamda, Türkiye'nin KOHA kullanan ilk kütüphanelerinden biridir. Kütüphane koleksiyonu, üniversitemiz bölümlerinin müfredatına uygun şekilde yapılandırılmıştır ve sürekli çeşitlendirilmektedir.
 
Kütüphanemizde 42.000'i basılı, 173.000'i elektronik olmak üzere toplamda 215.000 materyal (kitap, dergi, tez, CD, DVD, vb.) bulunmaktadır. Ayrıca 18 adet basılı süreli yayın aboneliği, 4.000'den fazla basılı dergiye sahiptir. Devletin sağladığı veri tabanlarına ek olarak özel olarak abone olduğumuz 5 veri tabanımız bulunmaktadır. Bunlar JSTOR, PROQUEST tez veri tabanı, PROQUEST E-Book Central e-kitap veri tabanı, MathSciNet veri tabanı ve Oxford Üniversitesi Dergileri veri tabanıdır. Tüm veri tabanlarına zamandan ve mekândan bağımsız (7/24) kesintisiz erişim sağlanmaktadır.
 
Bütün kütüphanelerimizde kablosuz internet imkânı ve gelişmiş bilgisayar salonları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, akademisyen ve idari personelimiz, İnternet bağlantılı bilgisayarlarda veya kablosuz İnternet yoluyla konularıyla ilgili araştırma yapma olanağı bulmaktadır.
 
Merkez Kütüphane hafta içi her gün 08.30-21.30 saatleri arasında, MYO Kütüphanesi hafta içi 08:30-20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu iki yerleşkede İkinci Öğretime (İ.Ö.) yönelik hizmetler de verilmektedir. Sanat ve Mühendislik Kütüphanemiz Güzel Sanatlar Fakültesi binasında, Yabancı Diller Yüksekokulu Kütüphanemiz YDYO binasında hafta içi 08:30-18:30 saatleri arasında faaliyet göstermektedir. Ayrıca Merkez Kütüphanemizde sınav dönemlerinde çalışma saatleri hafta içi her gün 08.30-23.00 olarak düzenlenmektedir.
 
Merkez Kütüphane İletişim Bilgileri:

Adres: İstanbul Gelişim Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Dolum Tesisleri Yolu, Şehit Piyade Onb. Murat Şengöz Sok. No: 8 Avcılar / İstanbul
Telefon: 0212 422 70 00 – 130, 240, 350, 367
Fax : 0212 422 74 01 E-Posta: kutuphane@gelisim.edu.tr
Web Sayfası: https://kddb.gelisim.edu.tr/
Facebook: https://www.facebook.com/igukutuphane
Twitter: https://twitter.com/IGUKutuphane
Instagram: https://www.instagram.com/igukutuphane