TR EN

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA UYGULAMA I DERS TANITIM VE UYGULAMA BİLGİLERİ

Kodu Dersin Adı Yarıyıl Süresi(T+U) Kredisi AKTS Kredisi
CGP201 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA UYGULAMA I 3 8 4 10

DERS BİLGİLERİ

Dersin Öğretim Dili : Türkçe
Dersin Düzeyi ÖNLİSANS, TYY: + 5.Düzey, EQF-LLL: 5.Düzey, QF-EHEA: Kısa Düzey
Dersin Türü Zorunlu
Dersin Veriliş Şekli -
Dersin Koordinatörü Öğr.Gör. MERVE MERCAN
Dersi Veren Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi Öğr.Gör. MERVE MERCAN
Ders Ön Koşulu Yok

AMAÇ VE İÇERİK

Amaç: Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulama dersinin amacı, öğrencilerin teorik bilgilerini uygulamaya dökerek mesleki deneyim kazanmalarını sağlamaktır.
İçerik: Bu ders; öğrencilerin etkinlik planı hazırlayarak, okul öncesi eğitim kurumlarında uygulama yaparak deneyim kazanmaları sürecini içerir.

DERSİN ÖĞRENME ÇIKTILARI (Öğrenciler, bu dersi başarı ile tamamladıklarında aşağıda belirtilen bilgi, beceri ve/veya yetkinlikleri gösterirler.)

Okul öncesi eğitimin çocuklar için önemini açıklar.
Okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen ve diğer personelle işbirliği yapar.
Okul öncesi dönem çocuklarına yönelik etkinlik planlar.
Planladığı uyguladıktan sonra değerlendirir.
Okul öncesi eğitim kurumlarında müzik, drama, matematik, fen vb. etkinlik çeşitlerini uygular.
çocukların fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini gözlemler ve değerlendirir.
Aileler ve çocuklarla etkili iletişim kurar.
Okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocukların gelişimsel ihtiyaçlarına uygun materyal geliştirir.
Okul öncesi eğitim kurumunun dinamiklerini ve işleyişini kavrar.

HAFTALIK DERS KONULARI VE ÖNGÖRÜLEN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Hafta Ön Hazırlık Konular Yöntem
1 Etkinlik Planı Oluşturma Okul öncesi çocukları için hazırlanan programı tanımak, uygulama için gerekli prosedürleri tamamlamak Uygulama
2 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
3 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
4 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
5 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
6 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
7 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
8 - ARA SINAV -
9 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
10 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
11 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
12 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
13 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
14 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
15 Etkinlik Planı Oluşturma O.Ö.E.Programına uygun hazırlanan etkinlikleri uygulamak ve öğretmenle işbirliği yapmak Uygulama
16 - FİNAL -
17 - FİNAL -

KAYNAKLAR

MEB,(2013). Okul Öncesi Eğitim Programı Etkinlik Kitabı, Ankara.
MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ile Bütünleştirilmiş Aile Destek Programı ve Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim Programı, 2013
MEB, (2013). Okul Öncesi Eğitim Programı. Ankara: Meb Basımevi.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Yarıyıl İçi Yapılan Çalışmaların Ölçme ve Değerlendirmesi Etkinlik Sayısı Katkı Yüzdesi Açıklama
(0) Etkisiz (1) En Düşük (2) Düşük (3) Orta (4) İyi (5) Çok İyi
0 1 2 3 4 5

DERSİN PROGRAM ÖĞRENME ÇIKTILARINA KATKISI

KNOWLEDGE
Theoretical
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
Child Development in related fields also have knowledge of regulations and procedures to be.
5
2
Preschool special education on the topics of education and comprehension skills required to win.
5
3
Explains the developmental periods, psychological, cognitive and social development processes of normally developing children and children with special needs.
5
KNOWLEDGE
Factual
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
About child development and education requirements of their profession may realize.
5
2
Child development and learning methods and techniques on the training can be explained.
5
SKILLS
Cognitive
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
Identifies potential problems related to child development and plans the necessary research for these problems.
4
2
Critically evaluates the programs implemented in pre-school education institutions.
5
SKILLS
Practical
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
Implements educational programs and activities that support the development of preschool children.
5
2
Plans and implements an appropriate education program for children aged 0-6, taking into account the developmental characteristics of children in pre-school and special education.
5
3
Knows childhood diseases and provides first aid in situations requiring emergency intervention.
1
4
Have the ability to communicate effectively with children.
5
OCCUPATIONAL
Autonomy & Responsibility
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
Takes joint and individual responsibilities in interdisciplinary studies on Child Development.
5
2
Uses knowledge, skills and competencies in the field of child development with a professional approach, in light of ethical principles and in accordance with legal frameworks.
5
3
He/she carries out a given task independently, using his/her basic knowledge about child development.
5
OCCUPATIONAL
Learning to Learn
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
Develops an attitude and attitude that is open to learning regarding lifelong personal and professional development.
4
2
Evaluates the basic knowledge and skills acquired in the field of child development with a critical approach.
5
OCCUPATIONAL
Communication & Social
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
He/she shares his/her thoughts and solution suggestions regarding the problems with experts and non-experts on the subjects related to his/her field.
4
2
Informs relevant individuals and institutions by using the basic knowledge and skills he/she has on issues related to child development; conveys his/her thoughts and solution suggestions for problems in written and verbal form.
5
3
He/she is sensitive to the events on the agenda of society and the world in his/her field and follows the developments.
4
OCCUPATIONAL
Occupational and/or Vocational
Program Yeterlilikleri/Çıktıları Katkı Düzeyi
0 1 2 3 4 5
1
Develop creative thinking skills.
5
2
Ability to work in collaboration with other disciplines has the experience.
4
3
External appearance, demeanor, attitude and behavior exemplifies the community.
5

DERSİN İŞ YÜKÜ VE AKTS KREDİSİ

Öğrenme-Öğretme Etkinlikleri İş Yükü
Öğrenme-Öğretme Etkinlikleri Etkinlik(hafta sayısı) Süresi(saat sayısı) Toplam İş Yükü
Ders 14 6 84
Derse Ön Hazırlık ve Ders Sonrası Pekiştirme 14 2 28
Arazi Çalışması 0 0 0
Grup Çalışması / Ödevi 0 0 0
Laboratuvar 0 0 0
Okuma 0 0 0
Ödev 0 0 0
Proje Hazırlama 0 0 0
Seminer 0 0 0
Staj 0 0 0
Teknik Gezi 0 0 0
Web Tab. Öğrenme 0 0 0
Uygulama 0 0 0
Yerinde Uygulama 10 8 80
Mesleki Faaliyet 0 0 0
Sosyal Faaliyet 0 0 0
Tez Hazırlama 0 0 0
Alan Çalışması 0 0 0
Rapor Yazma 14 3 42
Final Sınavı 1 1 1
Final Sınavı Hazırlığı 1 20 20
Ara Sınav 0 0 0
Ara Sınav Hazırlığı 0 0 0
Kısa Sınav 0 0 0
Kısa Sınav Hazırlığı 0 0 0
TOPLAM 54 0 255
Genel Toplam 255
Toplam İş Yükü / 25.5 10
Dersin AKTS(ECTS) Kredisi 10,0