TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, teori ve uygulamanın bir arada olduğu öğretim programıyla kamu ve özel kuruluşların ilgili sektörlerinde yönetmen, yapımcı, kameraman, görüntü yönetmeni, kurgu editörü, sunucu, muhabir, fotoğrafçı, senaryo ve metin yazarı gibi birçok meslek alanında çalışabilecek düzeyde yetkin ve donanımlı mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Programın Hedefi

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, üç ayrı branşın karması bir bölüm olup, radyo-televizyon yayıncılığı ve sinema yapımcılığı alanlarına nitelikli bireyler yetiştirmektedir. 

Okulumuz, akademik kadrosu, eğitim programı, teknik alt yapısı ve sunduğu çeşitli olanaklarla iletişim kabiliyeti yüksek, teknik bilgi ve beceriye sahip, ekip içerisinde çalışma ve sorumluluk alma davranışı gelişmiş, iletişim konularında ve sosyal bilimlerde pek çok yetkinliğe ulaşmış, ulusal ve uluslararası yayın politikalarını bilen, rasyonel, analitik ve eleştirel düşünce yapısına hakim mezunları sektöre ve ülkemize kazandırmaktadır.

Kariyer Olanakları

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde dört yıllık eğitimini tamamlayan mezunlarımız, aldıkları teorik ve uygulamalı eğitim neticesinde radyo-televizyon yayıncılığı ve sinema yapımcılığı alanlarında gerek kamera önü gerekse kamera arkasında pek çok iş olanaklarına sahip olmaktadırlar. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü; karma bir bölüm olması itibariyle çeşitli iş olanaklarına sahip olan mezunlarımız kamu ve özel kuruluşların ilgili sektörlerinde yönetmen, yapımcı, kameraman, gazeteci, editör, sunucu, fotoğrafçı, senaryo, reklam ve metin yazarı, muhabir ve sesçi gibi pek çok unvanla çalışmaktadırlar. Bunların yanı sıra aldığı eğitimi akademik olarak devam ettirmek ve uluslararasılaşma yolunda adım atmak isteyen öğrencilerimiz, kariyerlerini bu doğrultuda planlayarak başarılı birer iletişim bilimci olarak hayatlarına devam edebilirler.

 

Bölümün Geleceği

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, gün geçtikçe dijitalleşen dünyada önemini korumanın ötesinde yakın gelecekte daha da önemli hale gelecektir. Her geçen gün yeni bir iletişim teknolojisinin ve uygulamasının geliştiği yeni medya çağında, nitelikli içerikler üretebilecek insan kaynağına olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla olacaktır. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü gerek teorik gerekse teknik yönden uyumlu ve yaratıcı mezunları sektöre hazırlamaya devam edecektir.

Kimler Seçmeli

Radyo, televizyon ve sinema alanında üretimler gerçekleştirmek isteyen ve hayatını yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, kurgucu, kameraman, senarist, metin yazarı, fotoğrafçı, ses tasarımcısı, editör veya muhabir gibi mesleklerden birini seçerek sürdürmek isteyenler için uygun bir tercih olacaktır.

Çalışma Alanları

Özel ya da kamusal, yurt içinde ya da yurt dişinda radyo-televizyon örgütlerinde program yapimcisi, program yönetmeni, muhabir, kameraman, editör, yayin yönetmeni, sunucu, fotoğrafçi, senaryo yazari, reklam yazari yapimcisi ve yönetmeni, araştirmaci gazetecili; film örgütlerinde, film yapimcisi, film yönetmeni, senarist olarak çalişabilirler. Ayni zamanda üniversitede, araştirmaci, akademisyen olarak çalişabilir

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Üniversitemiz ön lisans/lisans programlarına “Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” doğrultusunda kontenjan dahilinde yatay geçişle öğrenci kabul etmektedir.

 

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’ne Dikey Geçiş ile geçmek isteyen tüm öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı’na girerek yeterli puanı aldıkları takdirde ÖSYM tarafından yerleştirilirler. Tüm şartları yerine getiren öğrenciler böylece okulumuzda dört yıllık lisans eğitimi almaya hak kazanır. Ayrıca İstanbul Gelişim Üniversitesi ön lisans öğrencileri DGS ile ücretli kontenjanını kazandıkları takdirde  yüzde 50 burslu okuma imkanına sahip olurlar.