TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Program çerçevesinde de, öğrencilere iyi bir psikoloji mezununun sahip olması gereken teorik ve pratik bilgi ve becerileri kazandırmak ve öğrencilerin sosyal ve etik sorumluluk sahibi olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

Programın Hedefi

Bölümümüzde; uluslararası standartlarda bir eğitim anlayışını benimseyerek, psikoloji bilimine yön verebilecek mezunların yetiştirilmesi hedeflemektedir.

Kariyer Olanakları

Psikoloji insan hayatının bütününe yayılan bir bilim olması özelliği nedeniyle pek çok kariyer olanağının bulunduğu bir bölümdür. 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlamalarının ardından mezunlarımız insan kaynakları, reklam, kamuoyu ve pazar araştırma şirketleri, özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarında, sağlık kuruluşları, psikolojik danışma merkezleri gibi çok çeşitli alan ve kurumları başta olmak üzere pek çok farklı alanda çalışabilmektedir. Kariyer opsiyonlarını artırmak isteyen mezunlar, Psikoloji, Klinik Psikoloji, Bağımlılık Psikolojisi dallarında yüksek lisans programlarına devam ederek uzmanlıkları doğrultusunda uygulamalı alanlarda çalışabilir veya akademik kariyer yapabilirler.  

Bölümün Geleceği

Modern dünyada teknolojinin gelişmesi ile bazı mesleklerin popülerliğinin yavaşça azaldığı görülmektedir. Ancak araştırma konusu insan ve davranışları olan psikoloji bilimi, insanlar var olduğunu sürece ilgi odağı olmaya devam edecektir. Hatta son zamanlarda psikoloji bölümüne yönelik ilgide bir artışı olduğu görülmektedir. Özellikle birçok psikolojik rahatsızlığın yıllar içerisinde artış gösterdiği düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değildir. İnsan zihni ve davranışları ile ilgili olan her konuda psikoloji bilimine ihtiyaç duyulacaktır.

 

Kimler Seçmeli

Psikoloji, insan zihni ve davranışlarına ilgi duyan, çeşitli insan ve gruplara objektif olarak bakabilen, yeni fikirlere açık, empati, problem çözme ve iletişim becerisi yüksek, sabırlı ve etik kuralları uygulamaya özen gösteren kişiler için uygun bir tercih olabilir.

 

Çalışma Alanları

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

İlgili mevzuattaki şartların yerine getirilmesi kaydıyla bütün fakülte ve yüksekokullara Kurum-içi yatay geçiş yapılabilir. Ayrıca diğer kurumların benzer programlarına yatay geçiş imkân vardır.

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Bölüme diğer programlardan dikey geçiş hakkı bulunmamaktadır.