TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

İnşaat Mühendisliği, insanoğlunun yerleşik yaşama geçmesiyle birlikte ortaya çıkmış bir dünyanın en eski mühendislik dallarından biridir. İlerleyen teknolojik ve bilimsel gelişmeler ışığında önemli mühendislik dallarından biri haline gelen inşaat mühendisliği, değişen yaşam biçimleri ve insanların beklentileriyle birlikte sürekli bir gelişim ve devinim içindedir.

Konutlardan hastane binalarına, barajlardan köprülere, limanlardan su şebekelerine, alışveriş merkezlerinden okullara kadar akla gelebilecek her türlü yaşam alanlarının,  hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konularında mühendisler çalışmaktadır. İstanbul Gelişim Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde çağın gereklerini anlayan, çevreye ve insana dost projeler üretebilen, ekip çalışmasında başarılı mühendisler yetiştirilmektedir.

 

İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri eğitimin ilk yılında matematik, kimya, fizik, jeoloji, bilgisayar programları gibi temel dersler almakta, 2 sınıftan itibaren inşaat mühendisliğinin kapsamına giren alanlarda teknik dersler görmekte, projeler hazırlamaktadır. Staj imkanı sunulan öğrenciler teorik bilgilerini pratikte de tecrübe etmektedir. İnşaat Mühendisliği Bölümü derslerinin bir kısmı da öğrencilerin uygulamalı eğitim almalarını sağlayacak şekilde laboratuvarlarda yapılmaktadır. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün müfredatı Bologna Süreci doğrultusunda AKTS’ye (Avrupa kredi transfer Sistemi) göre oluşturulmuştur.  

 

 

Kariyer Olanakları

İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün iş alanı oldukça geniştir. Bölüm mezunları inşaatın olduğu her yer iş imkanı bulabilmektedir. Yeni yaşam alanları, havaalanları, barajları, yollar, yollar köprüler ve daha sayılabilecek yüzlerce yapı çeşidini hayata geçiren, projelendiren firmalarda ya da bu işlerin denetlendiği kuruluşlarda uzmanlıklarına ve ilgi alanlarına göre iş bulabilmektedir.

 

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Mimarlık ve Mekatronik Mühendisliği bölümlerine yatay geçiş yapılabilmektedir.

 

 

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Tüm mühendislik programlarına dikey geçiş yapılabilmektedir.