TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

İngilizcenin kullanım alanının giderek arttığı globalleşen dünyada özellikle kurumsal iş yerlerinde İngilizce bilen ve bunu etkin bir şekilde kullanabilen kalifiye insana ihtiyaç giderek artmaktadır. Buna paralel olarak, Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Programının amacı çeşitli kurum ve kuruluşların İngilizce Çevirmene olan bu ihtiyacını karşılayacak nitelikli insanlar yetiştirmektir. Bu amaca istinaden, dil derslerinin yanı sıra çeşitli alanlarda çeviri derslerinin verilmesi de öğrencilere mezun olduktan sonra hangi alana yönelmesi konusunda da yol gösteriyor. Öğrencilere edebiyat, iş metinleri, altyazı, teknik çeviri gibi farklı alanlarda çeviri pratiği yapma imkanı sunan Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Programı öğrencilerin çeviri esaslarının ya​nı sıra iş hayatlarında faydalanacakları iletişim becerilerini de geliştirmelerini amaçlamaktadır. 

Kariyer Olanakları

Programdan "Uygulamalı İngilizce Çevirmen" ünvanı alarak mezun olan öğrencilerimiz çeviri büroları, Dışişleri Bakanlığı, Gazete Büroları, Haber Ajansları, İthalat-İhracat Şirketleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Resmi Kurumlar, Oteller, Seyahat Acenteleri, Tur ve Organizasyon firmaları ve Turizm gibi çeşitli sektörlerde kariyer yapma imkanı bulmaktadır. Aynı zamanda, mezunlarımız çeşitli metinleri, kitapları veya makaleleri Türkçeye veya İngilizceye çevirecekleri çeviri bürolarında serbest makale yazarlığı da yapabilmektedir.  

 

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Öğrencilerimiz YGS-3 puanıyla öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilmektedir.

 

 

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Öğrencilerimiz DGS ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmeliği, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyati, Mütercim-Tercümanlik (İngilizce) bölümlerine dikey geçiş yaparak eğitimlerine lisans derecesi ile devam edebilmektedir.