TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

İngilizcenin kullanım alanının giderek arttığı globalleşen dünyada özellikle kurumsal iş yerlerinde İngilizce bilen ve bunu etkin bir şekilde kullanabilen çevirmenlere ihtiyaç giderek artmaktadır. Buna paralel olarak, Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Programının amacı çeşitli kurum ve kuruluşların İngilizce çevirmene olan bu ihtiyacını karşılayacak nitelikli insanlar yetiştirmektir. Bu amaca istinaden, dil derslerinin yanı sıra çeşitli alanlarda çeviri derslerinin verilmesi de öğrencilere mezun olduktan sonra hangi alana yönelmesi konusunda da yol göstermektedir. Öğrencilere edebiyat, iş metinleri, altyazı çevirisi ve teknik çeviri gibi farklı alanlarda çeviri pratiği yapma imkanı sunan Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Programı, öğrencilerin çeviri kuramları ve uygulama bilgilerinin ya​nı sıra iş hayatlarında faydalanacakları iletişim becerilerini de geliştirmelerini amaçlamaktadır. 

Programın Hedefi

Programımız temel dil eğitimini tamamlayan öğrencilerimizin dört dil becerisini de kullanarak çeviri çalışmalarını etkin bir şekilde uygulayan profesyonel birer çevirmen olmasını hedeflemektedir.

Kariyer Olanakları

Programdan "Uygulamalı İngilizce Çevirmen" ünvanı alarak mezun olan öğrencilerimiz çeviri büroları, Dışişleri Bakanlığı, Gazete Büroları, Haber Ajansları, İthalat-İhracat Şirketleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Resmi Kurumlar, Oteller, Seyahat Acenteleri, Tur ve Organizasyon firmaları ve Turizm gibi çeşitli sektörlerde kariyer yapma imkanı bulmaktadır. Aynı zamanda, mezunlarımız çeşitli metinleri, kitapları veya makaleleri Türkçeye veya İngilizceye çevirecekleri çeviri bürolarında çalışabilmekte, serbest makale yazarlığı ve editörlük de yapabilmektedir.  

 

Çalışma Alanları

Öğrencilerimiz İngilizcenin pratikte ihtiyaç duyulduğu dış ticaret ve lojistik şirketleri başta olmak üzere çeviri büroları ve şirketleri, hastaneler, belediyeler gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanı bulmaktadır. 

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Öğrencilerimiz TYT puanıyla öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilmektedir.

 

 

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Öğrencilerimiz DGS ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyati, Mütercim-Tercümanlik (İngilizce) ve Çeviribilim bölümlerine dikey geçiş yaparak eğitimlerine lisans derecesi ile devam edebilmektedir.