TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Programın amacı, etkileşimde olduğu diğer tüm bilim ve sanat dalları ile birlikte gastronomiyi akademik bakış açısıyla inceleyebilecek ve gastronomi üzerine araştırma ve geliştirme yapabilecek, ürün ve hizmet metod ve modlellerini ölçebilecek ve yorumlayabilecek, eğitim verebilecek, projeler üretebilecek ve makaleler yazabilecek donanımda uzmanlar ve akademisyenler yetiştirmektir.

 

Programın Hedefi

Programın hedefi, alanının gerekliliklerini barındıran, mesleki ideallerini ulusal ve hatta uluslararası boyutlarda değerlendirebilen, gerek akademik gerek sektörel anlamda fikir sahibi olup Gelişim Üniversitesi bünyesinde yetişerek ülke gastronomisinin ihtiyaçlarını giderebilecek kişileri Türkiye gastronomisinin bir parçası haline getirebilmektir.

 

Kariyer Olanakları

Gastronomi yüksek lisans mezunu öğrenciler için bu alanda doktora düzeyinde eğitim alabilme kapıları açılmış olacaktır. Bununla birlikte tezli yüksek lisans eğitimi almış ya da almaya başlamış olmak, üniversitelerde araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilme koşullarının da birinin yerine getirebilmesi anlamı taşımaktadır. Ayrıca, pek çok kaliteli kurum ve işverenin personel alımında dikkat ettiği bir husus olarak tezli yahut tezsiz yüksek lisans eğitimi almış olmak sektörel anlamda çalışacak olan öğrenciler için de özgeçmişlerine önemli bir artı olacaktır.  

 

 

 

Çalışma Alanları

Gastronomi Yüksek Lisans programından mezun olan öğrenciler, alanda Doktora eğitimi görebilecek yeterliliğe sahip olacaktır. Ayrıca üniversite ya da yüksekokulların Gastronomi bölümlerinde öğretim görevlisi olarak görev alabilecektir.

 

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Üniversite ve YÖK yönetmelikleri doğrultusunda benzer nitelikte programlar üzerinden yatay geçiş yapılabilmektedir.