TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Tipografi ve basılı grafik tasarım alanlarında her türlü proje gerçekleştirebilecek ve projenin tasarım sürecinde ortaya çıkan problemlerle ilgili çözüm geliştirebilecek ve tasarım sürecini tasarımın çevre ve toplumla uyumlu, sürdürülebilir bir tasarım olmasını sağlayacak profesyonel grafik tasarımcılar yetiştirmektir.

Programın Hedefi

Grafik Tasarımı bölümünün hedefi  görsel iletişimde tipografi, form, görsel tasarım, baskı süreci, ambalaj, illüstrasyon ve alanın gerektirdiği diğer bilgileri organize ederek grafik tasarım alanında yetkinlikle üretimler yapabilecek profesyonel tasarımcılar yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Grafik tasarım bölümünden mezun olan öğrenciler reklam ajanslarında, grafik tasarım şirketlerinde, matbaalarda, yayınevlerinde, ambalaj şirketlerinde, özel sektördeki diğer şirketlerin reklam departmanlarında ve benzer faaliyet alanlarında çalışabilirler.

Çalışma Alanları

Grafik Tasarım Bölümü mezunları; Reklam ajanslari, matbaa, freelance tasarımcı, basım sektörü, yayın evleri, sinema ve televizyon sektörü, fotoğraf stüdyoları, kişisel çalışma olanakları ve görsel iletişim sektörlerinin grafik alanlarında çalışma imkanı bulabilmektedirler.

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Üniversitemiz ön lisans/lisans programlarına “Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” doğrultusunda kontenjan dahilinde yatay geçişle öğrenci kabul etmektedir. 

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Bölümümüze Dikey Geçiş ile geçmek isteyen tüm öğrenciler, ‘Dikey Geçiş Sınavı’na girerek yeterli puanı aldıkları takdirde ÖSYM tarafından yerleştirilirler.