TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

İGÜ Ameliyathane Hizmetleri programının amacı ameliyathanede kullanılan alet ve malzemenin ameliyata hazır hale getirilmesine, cerrahi ekibe malzeme sağlanmasına ve ameliyathane ortamının ameliyatın özelliğine göre uygun hale getirilmesine yönelik iş ve eylemleri yapan ve ameliyata giren ekipte yer alıp uygulama açısından destek veren, bilgili, deneyimli sağlık personeli yetiştirmektir.

Programın Hedefi

Değişen sağlık koşullarına ve teknolojiye uyum sağlayabilen, ekip çalışmasına yatkın, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen mesleki becerilerle donatılmış, mesleki sorumluluğunun bilincinde ameliyathane teknikerleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Kariyer Olanakları

Program mezunları sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı tedavi kurumlarının Ameliyathane ve Ameliyathaneye bağlı birimlerinde “Ameliyathane teknikeri” unvanı ile çalışabilirler. Dikey Geçiş Sınavı ile Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet programlarına geçiş yapabilirler.

Çalışma Alanları

Programdan mezun olanlar, kamu ve özel sektörde yer alan sağlik kurum ve kuruluşlari bünyesinde bulunan “ameliyathanelerinde” ve " Merkezi Sterilizasyon Ünitelerinde" ,  "ameliyathane teknikeri” olarak çalişabilirler

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

TYT ile öğrenci kabul eden Önlisans programlarının tamamına Yatay Geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Ameliyathane Hizmetleri Programını tamamlayan adaylar; Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet programlarına dikey geçiş yapabilirler.