TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Uçak Mühendisliği; uçak, uçak motoru, helikopter gibi hava araçları ile hava ve uzayda seyreden insanlı ve insansız  her çeşit aracın tasarımı, üretimi, test edilmesi, araştırılması ve geliştirilmesi, bakım ve onarımı konusunda mühendis yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. Uçak mühendisliği aerodinamik, uçuş dinamiği ve kontrol, itki, aviyonik, malzeme bilimi ve yapısal analiz gibi alanlarda mühendislik becerilerinin kazanılmasını gerektirir. Ayrıca Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği gibi mekanik alanında eğitim veren mühendislik bölümlerinin yanı sıra, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri ile de yakın bir ilişki içinde olan disiplinler arası yönü kuvvetli bir mühendislik alanıdır.

Uçak ve Uzay sektörünün hızla gelişmeye devam edeceği, sivil ve askeri havacılıkla beraber savunma sanayimizde atılımların daha da büyüyeceği gerekçesinden hareketle, nitelikli Uçak Mühendisliği eğitimi alan mühendis açığını gidermek ve bu sektörün ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Uçak Mühendisliği Bölümü; askeri ve sivil uçakların yoğunlaştığı Türkiye uçak sanayisinin teknolojik gelişimine katkı yaparak geliştirilip üretilecek yeni tip uçakların tasarım ve imalatında aktif görev alacak uçak mühendislerini yetiştirmeyi amaçlamakta olup bu mühendislerin uçak, hava araçları ve genel havacılıkla ilgili araştırma ve uygulama çalışmalarını yürütecek insan kaynağını oluşturmalarını sağlayabilecek; aynı zamanda askeri ve sivil uçakların bakım ve onarımı konularında da teknik destek verebileceklerdir.

Kariyer Olanakları

Uçak ve Uzay Mühendisliği mezunları; savunma, uçak ve uzay endüstrisinden otomotiv endüstrisine kadar uzanan geniş bir alanda istihdam edilebilmektedir. Havacılık ve savunma sanayinde Türkiye son yıllarda önemli adımlar atmaktadır. Bu nedenle sektörde yetişmiş eleman ihtiyacı da giderek tırmanmaktadır. Uçak ve Uzay Mühendisleri aşağıda belirtilen alanlarda, özellikle üretim, tasarım, ar-ge ve bakım mühendisi olarak yoğun bir şekilde istihdam edilmektedir.

• Savunma sanayi firmalarının havacılık ve uzay ile ilgili birimleri.

• Uçak bakım sektörü.

• Türk Silahlı Kuvvetleri uçak/helikopter bakım birimleri.

• Başta havacılık ve uzay sektöründekiler olmak üzere ar-ge firmaları.

• Havayolları işletme/yönetim.

• Otomotiv, makine, enerji sektörleri.

Yüksek Lisans ve doktora yapmak isteyenler ise, gerek ülkemizde gerek yurt dışında birçok alternatif bulabilirler. Araştırma alanlarında belirtilen konulardan birinde uzmanlaşarak Dünya’da alanında aranan akademisyenlerden biri olma şansını bulabilirler.

 

 

 

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Makine Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
uzay mühendisliği