TR EN

Kariyer ve Akademik İlerleme Olanakları

Kariyer Olanakları

Elektrik programı öğrencileri, tesisat bilgisi, kontrol sistemleri, senkron ve asenkron makinalar, yarı iletken cihazlar, PLC, bilgisayar destekli tasarım, sayısal elektronik, güç elektroniği ve yenilenebilir enerji, gibi seçmeli alanlarda uzman bilgi ve becerilere sahip olacaklardır. Mezunlarımız, sözel, yazılı iletişim ve çok disiplinli takımlarda çalışabilme yeteneği dahil olmak üzere kariyerleri boyunca yararlı olacak diğer mesleki becerilere sahip olacaklardır. Kazandıkları bilgi ve beceriler sayesinde, kamu ve özel kuruluşlarda, inşaat, enerji üretim ve iletim alanları, fabrikalar gibi elektriğe ihtiyaç duyulan bir çok alanda istihdam edebilme imkanı bulacaklardır.

 

Çalışma Olanakları

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait elektrik atölye ve işletmelerinde, fabrikaların elektrik atölye ve laboratuarlarında, elektrik taahhüt işi yapan firmalarda, elektrik proje bürolarında, üniversitelere bağlı yapı işleri teknik daire başkanlıklarında, hava meydanlarında, deniz liman işletmelerinde, büyük gemilerde, büyük otellerin teknik işletme birimlerinde çalışmaktadırlar.

Yatay Geçiş

YGS1 taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilir.

Dikey Geçiş

Mezun olan öğrencilerimiz DGS sınavında başarılı olmaları durumunda ÖSYM tarafından, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik, Uzay Mühendisliği, gibi bölümlere geçiş sağlayabilirler.