TR EN

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Mekatronik Mühendisliği, son yıllarda  sıklıkla ifade edilmeye başlanılan ve endüstride akıllı sistemlerin ve robotların kullanımının yaygınlaşmasıyla daha fazla ihtiyaç duyulan bir mühendislik dalıdır.  Makine, elektronik, bilgisayar donanımı ve bilgisayar yazılım sektörlerinde  hızla gelişen teknoloji  ve bu gelişimin aktarıldığı endüstride akıllı sistemlere geçiş, farklı mühendisliklerin bir arada olduğu mekatronik mühendisliğini ortaya çıkarmıştır. Makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin bileşimi olan mekatronik mühendisliği  insanlığa ve endüstriye faydalı, işlevsel akıllı sistemlerin ve ürünlerin tasarımı ve üretimi konusunda çalışmaktadır.

 

Vizyon

Ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetçi, bilime ve teknolojiye sunduğu katkılarla Mekatronik ve ilgili mühendislik alanlarında öncü bölümlerden birisi olmak.

 

Misyon 

Mekatronik Mühendisliği ve ilgili disiplin alanlarında bilgi ve beceriler ile donatılmış, yeni teknolojileri ve gelişmeleri izleyebilen, sorgulayabilen, yeni tasarımlar geliştirebilen, topluma fayda sağlayan, çevreye duyarlı, insan haklarına saygılı mühendisler yetiştirmektir.


 

Program Eğitim Hedefleri (PEH/PEO)

Mekatronik Mühendisliği programının misyonuna göre, mezunlarımız tarafından mezuniyetten birkaç yıl sonra ulaşmamız beklenen aşağıdaki program eğitim hedefleri ve mesleki başarılar:

 

1. Mekatronik mühendisliğinde lider ve tanınmış kuruluşlarda başarılı bir kariyer kurmak,

2. Mesleki gelişim faaliyetleri ve yükseköğrenim takip ederek kariyerlerinde ilerleme kazanmak,

3. Uluslararası çalışma ortamlarında, diğer bireylere ve topluma saygı ve takdire katkıda bulunacak çeşitli ilişkiler geliştirmek,

4. Mekatronik mühendisliğinde geniş bir endüstri yelpazesinde pratik yapmak. 

 

Kariyer Olanakları

Endüstride bir devrim olarak değerlendiren akıllı sistemler geçiş döneminin yaşandığı günümüzde, mekatonik mühendislerine üretimin, teknolojinin olduğu her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Oldukça geniş kariyer olanaklarına sahip olan mekatronik mühendislerine, otomotiv sanayi, farklı sektörlere özel robot tasarımı ve üretimi, endüstriyel otomasyon, akıllı sensörler, silah ve silah sistemleri, elektromekanik sistemler gibi pek çok alanda iş imkanı sunulmaktadır.

 

 

Yatay Geçiş İle Geçilen Programlar

Mekatronik Mühendisliği

Dikey Geçiş İle Geçilen Programlar

Mekatronik Mühendisliği